wtorek, 24 marca 2009

Uwolnij się od zobowiązań/aktywności, które nie są związane z tym na czym najbardziej Ci zależy w życiu.
Przyjżyj się każdemy z osobna i zadaj sobie pytania: Czy to dodaje mojemu życiu wartości? Jak to jest dla mnie ważne? Czy to jest zgodne z moimi priorytetami i wartościami? Jak mogłoby wpłynąć na moje życie zdarzenie, gdybym te zobowiązanie porzucił? Czy to zgodne z moimi planami życiowymi?
Potem zrób krótką listę. Które rzeczy uwielbiasz robić, które są najbardziej ważne w Twoim życiu?
1. Spędzanie czasu z rodziną
2. Prowadzenie biznesu
3. Tworzenie aktywnej polskiej społeczności w UK
4. Zdrowy tryb życia
5. Rozwijanie się (edukacja)

Wiesz już co jest dla Ciebie najważniejsze? Skoro tak, pozbądź się reszty nieistotnych zobowiązań. Jak to zrobić w następnym wpisie.

"The Power of Less" - Leo Babauta

Nie wykonałem sobotniego i niedzielnego zadania tworzenia strony internetowej.

wtorek, 17 marca 2009

Zbieraj wszystko w jedno miejsce. Jeżeli czegoś nie potrzebujesz przez kilka miesięcy. oznacza to że może wogóle tego nie potrzebujesz i możesz to wyrzucić. Jeżeli ten dokument może być potrzebny komuś innemu, przekaż go. Dokumenty istotne archiwizuj.
Potrzebujesz prostego alfabetycznego systemu archiwizacji dokumentów.
Archiwizuj natychmiastowo. Jeżeli masz w ręku ważny dokument to nie układaj go do miejsca gdzie leżą pozostałe niej ważne dokumenty. Poprostu zarchiwizuj go natychmiast.
Zawsze miej spory zapas segregatorów, koszulek, przekładek, tak aby braki w zaopatrzeniu, nie spowodowały bałaganu w dokumentach.
Ogranicz potrzeby archiwizowania, np. do jednej szafki. Jeżeli zbliżasz się do granic jej możliwości to czas aby usunąć jakieś niepotrzebne zgromadzone dokumenty.
Archiwuj dokumenty elektroniczne online. Często można z wersji papierowej zrobić wersję elektroniczną. Proś ludzi o przesyłanie dokumentów w wersji elektronicznej. Nie drukuj emaili, historii rachunków, zrezygnuj w banku z wyciągów, jeżeli masz dostęp online. Jeżeli coś jest dostępne online zrezygnuj z wersji papierowej. Zaoszczędzisz czas, miejsce w swoim domu oraz kilka drzew, które zostały zużyte do produkcji papieru.

"The Power of Less" - Leo Babauta

Wykonałem swoje wczorajsze zadanie tworzenia strony internetowej.

11:18, erokees
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 16 marca 2009

Wealth Mastery - Anthony Robbins
12-15.03.2009 London

Moje życie nigdy nie będzie już takie samo jak przedtem.

Joe Williams, Chuck Mellon, Simon Zutchi i inni - DZIĘKUJĘ

środa, 11 marca 2009

Dla wielu ludzi internet jest uzależnieniem jak wiele innych.
I tak jak wszystkie inne uzależnienia może być przezwyciężonę.
Skoncentruj się na przełamaniu tego uzależnienia przynajmniej przez jeden tydzień. Pracuj offline.
Ustanów zasady, np.: "odbieram poczte tylko dwa razy dziennie o 10 i 16", "nie korzystam z internetu pomiędzy 22 a 24", itp.
Kiedy nadciąga chęć skorzystania z internetu niezgodnie z zasadami, pozwól temu minąć, ponieważ uzależnienie działa jak fala. Przyjdą też następne, ale przeczekaj je.
Poproś o pomoc rodzinę, przyjaciół, aby pomogli Ci zostać z daleka od internetu wtedy kiedy trzeba. Raportuj swoje sukcesy (porażki też).
Wynagradzaj się za każdy sukces.
Korzystaj ze strategii opóźniania, które działają w przypadku uzależnień np.: weź głęboki oddech, napij się wody, zrób sobie masaż lub pospaceruj sobie. Zrób te rzeczy, a fala uzależnienia minie.
Daj sobie trochę czasu na przezwyciężenie uzależnienia.

"The Power of Less" - Leo Babauta

Wykonałem wczoraj swoje zadanie tworzenia strony internetowej.

wtorek, 10 marca 2009

Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić żeby być bardziej produktywny to praca kiedy nie jesteś podłączony do internetu.
Praca w trybie offline pozwala wyciszyć to co nas rozprasza.
Jeżeli musisz coś znaleźć w internecie, rób to na początku zadania, tak aby główną jego część być odłączonym.
Ustaw swój zegarek i skoncentruj się na swoim zadaniu dokładną wyznaczoną wcześniej ilość czasu.
Jeżeli wpadnie Ci coś do głowy, zanotuj to i zajmij się tym później.
Jeżeli to konieczne rozłącz kabel, aby uniemożliwić ponowne podłączenie się za pomocą kilku kliknięć.
Wynagradzaj się za zrealizowanie pracy w trybie offline.

"The Power of Less" - Leo Babauta

Wykonałem swoje wczorajsze zadanie tworzenia strony w internecie.

poniedziałek, 09 marca 2009

Ustanowienie limitów oraz uproszczenie korzystania z internetu może zaoszczędzić nam ogromnej ilości czasu.
Śledź swoje korzystanie z internetu. Ile czasu spędzasz na poszczególne czynności www, e-mail, czat, komunikatory itd...?
Zacznij plnanować swoje korzystanie z internetu. To nie znaczy że masz nie korzystać z niego dla przyjemności. Po prostu zaplanuj to!
Określ swoje potrzeby związane z internetem.
Pogrupuj czynności i rób je blokami.

Strony do mierzenia wykorzystania internetu:
http://www.toggl.com
http://www.nbdtech.com
http://www.tickspot.com

"The Power of Less" - Leo Babauta

Nie wykonałem wczoraj swojego zadania tworzenia strony internetowej

sobota, 07 marca 2009

Kiedy do skrzynki trafiają już tylko wartościowe maile, pytanie brzmi co zrobić żeby jej czyszczenie zajmowało jak najmniej czasu.
Jeżeli masz setki albo tysiące maili w skrzynce, to utwórz folder tymczasowy, który będziesz czyścił w wolnej chwili. Poprostu doprawadź do takiego stanu aby w Twojej skrzynce odbiorczej znajdowało się 0 wiadomości.
Jeżeli email wymaga jakiejś czynności, to wpiszmy to do naszej listy rzeczy do zrobienia, zapiszmy to co trzeba zrobić gdziekolwiek i usuńmy wiadomość z naszej skrzynki lub przenieśmy ją do innego folderu.
Stosuj system "archiwum lub kosz". Wyślij maila na listę rzeczy do zrobienia, a potem "A lub K" lub wykonaj niezbędne zadanie (mniej niż 2 minuty), a potem "A lub K" lub prześlij dalej, a potem "A lub K". Taka strategia pozwoli Ci szybko opróżnić skrzynkę odbiorczą.
Nie bój się używać przycisku "usuń". Zadaj sobie pytanie: Co w najgorszym przypadku może się wydarzyć jeżeli to usunę? Jeżeli nic wielkiego, to usuń wiadomość.
Pracuj do końca, aż ujrzysz napis "Twoja skrzynka nie zawiera więcej wiadoości"

"The Power of Less" - Leo Babauta

Wykonałem moje wczorajsze zadanie tworzenia strony internetowej.

piątek, 06 marca 2009

Większość wiadomości w Twojej skrzynce dzisiaj, będzie zwykłym spamem, śmieciami, które zaprzątają Twoj umysł i marnują Twój czas.
Aby ograniczyć spam najlepiej korzystać z płatnych serwisów pocztowych albo przynajmniej z takich które ograniczają ilość niechcianej poczty np. Gmail.
Utwórz filtry, dzięki którym powiadomienia, których nie chcesz czytać, ale które mogą być przydatne trafiają od razu do odpowiednio utworzonego foldera jako przeczytane lub też od razu do kosza.
Grupowanie emaili, które wymagają szybkiej kilkunastosekundowej odpowiedzi to dobry sposób na zaoszczędzenie czasu. Utwórz odpowiedni filtr oraz
folder do którego będą trafiać wiadomości z danego adresu. Raz dziennie zajmuj się nimi, opróżniając cały zgromadzony folder.
Jeżeli Twoi znajomi wysyłają Ci dowcipy, zdjęcia ze ślicznymi kotkami itp..., powiadom ich że próbujesz walczyć z ilością e-maili w swojej skrzynce i że nie chcesz otrzymywać tego typu wiadomości. Będą tacy co się obrażą, inni dalej będą wysyłać tego typu wiadomości, a pozostali zrozumieją i dzięki temu będziesz mógł więcej czasu spędzać na to co chcesz. Tych, którzy nie rozumieją jasnego przekazu można umieścić na czarnej liście adresów, spod których nie chcesz otrzymywać poczty.
Stwórz swoją własną politykę dotyczącą wysyłania maili do Ciebie i opublikuj ją. Dobrą praktyką są również FAQi, te strategie mogą znacząco ograniczyć zapytania kierowane do Ciebie.

"The Power of Less" - Leo Babauta

Wykonałem swoje wczorajsze zadanie tworzenia strony internetowej.

czwartek, 05 marca 2009

Ludzie w dzisiejszych czasach za dużo czasu poświecają na odbieranie poczty elektronicznej, często uzależniając się od tej czynności.
Zredukuj liczbę odbierania poczty elektronicznej do dwóch razy dziennie.
Jeżeli już się na to zdecydujesz wybierz najlepszą porę do tego i trzymaj się jej. Może to być godzina 10 i 16.
Pierwszą rzeczą jaką się zajmiesz rano powinny być Twoje Najważniejsze Zadania Dnia, a nie odbieranie poczty, ponieważ przejmie to kontrolę na resztę dnia.
Wyłącz powiadomienia o przychodzącej poczcie, bo będzie to odwracało Twoją uwagę od zadań którymi się aktualnie zajmujesz.

"The Power of Less" - Leo Babauta

Wykonałem swoje wczorajsze zadanie tworzenia strony.

środa, 04 marca 2009

Nasze życie zostało opanowane przez skrzynki pocztowe te papierowe i elektroniczne, komórki, strony internetowe, blogi, serwisy społecznościowe, komunikatory itd...

Sporządź listę źródeł informacji pozyskiwanych w sposób klasyczny oraz elektroniczny.
Czy każdy z tych sposobów jest na tyle wartościowy aby zajmował Twoją uwagę? Jeśli masz komórkę i ciągle jeszcze używasz pagera, to ten ostatni można już sobie darować, ponieważ nie wnosi on w nasze życie aż takiej dodatkowej wartości, a komórka może go w zupełności zastąpić.
Usuń te sposoby otrzymywania informacji, które nie wnoszą do Twojego życia dodatkowej wartości. Jeżeli możesz się bez czegoś obyć przez tydzień zastanów się czy wogóle jest Ci to potrzebne. Jeżeli masz cztery skrzynki pocztowe, trzy różne poczty głosowe, dwa różne kalendarze, pager i komórkę, czytasz kilka blogów równocześnie - uprość je, zmniejsz ilość

Aby uprościć i spowrotem decydować o tym gdzie, jak i ile czasu poświęcasz na informacje musisz najpierw ustalić z jakiś źródeł one pochodzą, skąd je otrzymujesz i w jaki sposób np. smsy, poczty głosowe, dokumenty papierowe, poczta, blogi, serwisy internetowe i społecznościowe.
Zmniejsz ilość Twoich skrzynek z informacjami do niezbędnego minimum, pozwalającego dalej funkcjonować.

"The Power of Less" - Leo Babauta

Nie wykonałem wczorajszego zadania. Nie dobrze, ale nie pozwolę aby stało się to dwa razy z rzędu.

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7
Click here to view more details Click here to view more details